WWK 2020 w Tygodniu Bibliotek w PBW w Sochaczewie

Tradycyjnie już od wielu lat finały konkursów: „Tę książkę warto przeczytać” i „Wydajemy Własną Książkę” były ukoronowaniem Tygodnia Bibliotek organizowanego przez Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Sochaczewie. W tym roku z oczywistych przyczyn musiało zostać to zmodyfikowane. A czy była to dobra zmiana oceńcie sami.


Zaprezentujemy Wam teraz wybrane materiały opublikowane na Facebooku biblioteki pedagogicznej w Sochaczewie realizujące zadania Tygodnia Bibliotek. Oczywiście za zgodą ich autorów.

Zaczynamy:

I.

W drugiej połowie kwietnia 2020 roku ogłoszono dwa konkursy, w których zwycięzców poznaliśmy  w Tygodniu Bibliotek.

Konkurs „Od jakich słów zaczynałaby się Twoja książka?” polegał na napisaniu tekstu (opatrzonego tytułem), który nie powinien przekroczyć 100 wyrazów. Z nadesłanych tekstów, Jury w składzie: Joanna Dobkowska, Beata Roznowska, Anna Simczuk, Aneta Stępień, Elżbieta Szczypińska, Mariola Woźnicka, postanowiło wyróżnić: Martę Baśkiewicz za początek książki „Czasy mórz” i Agatę Bylicką za „Świat za domem”.




Konkurs „Wyrusz na fascynującą przygodę z książkami!” adresowany był do wszystkich, niezależnie od wieku. Polegał na napisaniu opowiadania, w którym miało zawierać się jak najwięcej tytułów książek w niezmienionej formie gramatycznej. Tekst nie mógł przekroczyć 300 wyrazów.
Z nadesłanych prac, Jury w składzie: Joanna Dobkowska, Beata Roznowska, Anna Simczuk, Aneta Stępień, Elżbieta Szczypińska, Mariola Woźnicka, postanowiło przyznać 3 nagrody:

1 miejsce Paulina Gołębiowska
2 miejsce Agnieszka Piątkowska
3 miejsce Kinga Plichta

Gratulujemy wyróżnionym w obu konkursach. Zgodnie z obietnicą otrzymają oni ciekawe książki, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

II.

12 maja miała się odbyć uroczysta konferencja z okazji Tygodnia Bibliotek. Jednym z punktów programu tej corocznej konferencji jest ogłoszenie wyników konkursu "Wydajemy własną książkę". W tym roku poznalibyśmy laureatów XVI. edycji. Konferencja nie mogła się odbyć, ale konkurs nie został odwołany. Książki konkursowe będą przyjmowane po otwarciu biblioteki. Mamy nadzieję, że rozstrzygnięcia konkursu poznamy niebawem, może przed zakończeniem roku szkolnego. W zamian zaproszono wszystkich  do podróży sentymentalnej, w trakcie której można obejrzeć książki nagrodzone w poprzednich edycjach.


Książki można oglądać w galerii pod adresem: https://www.emaze.com/@AOZTWCTWL/gallery

III.

Na 13 maja zaplanowane było spotkanie laureatów XVI edycji konkursu "Wydajemy własną książkę" z pisarzem Michałem Gołkowskim, które niestety również nie mogło się odbyć. Tutaj prezentujemy przypomnienie spotkania z autorem sprzed czterech lat.


Pan Michał przygotował jednak dla uczestników konkursu i czytelników niespodziankę, którą poznaliśmy na koniec obchodów Tygodnia Bibliotek. W serwisie Youtube możecie obejrzeć jego wirtualną lekcję dla młodzieży o pisaniu książek.


„Liczy się bohater i liczy się ostatnia scena […] Zacznij od napisania jednego dobrego zdania, które potem pociągnie całą resztę książki […] Musicie być gotowi wysłuchać krytyki […] Napisz to tak, żeby inni nie mieli się do czego przyczepić”. W filmiku znajdziecie wiele cennych rad udzielonych przez pisarza. Obejrzyjcie to! Michał Gołkowski i jego wirtualna lekcja dla młodzieży o pisaniu książek


I co Wy na to?! Ja osobiście jestem pod wrażeniem. Lektura prac konkursowych wprowadziła mnie w bardzo dobry humor, a spotkanie autorskie – zwane „lekcją” wysłuchałem już dwa razy. Ale najbardziej utkwiły mi w pamięci słowa autora z pierwszego spotkania w bibliotece… zwróciliście na nie uwagę?!

Wasz Stary Ornitolog

Komentarze

  1. Wielkie podziękowania dla AZ za fantastyczną redakcję i edycję tekstów
    WSO

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy program. Sprawnie i efektywnie zrealizowany. Nagrodzone prace urocze. Jestem pod wrażeniem. A dla Pana Michała Gołkowskiego wielki szacun".

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dziękuję za dostrzeżenie działań naszej Biblioteki, związanych z pisaniem książek przez sochaczewską młodzież. Dzięki nim, od kilkunastu lat, odkrywamy talenty, rozbudzamy miłość do słowa pisanego i więzi z miejscem zamieszkania, regionem. Efekt? „Duch w narodzie nie ginie”, na co zwrócił też uwagę Michał Gołkowski po spotkaniu autorskim sprzed czterech lat.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lektura prac konkursowych od rana wprowadziła mnie w dobry humor. Tak trzymać!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ginie Wam ten interesujący wykład. Zastanówcie się, może zrobić mu oddzielnego posta?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz