Okruchy ze świata książek dzieci, które nie potrafią lub nie mogą mówić


Na antresoli w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej na Gocławskiej 4 gościmy książki ze Szkół Niepublicznych przy Fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami w Warszawie (zob. post). Są to książki wyjątkowe pod względem formy i języka. Dostosowane do potrzeb osób niemówiących. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej korzystając z praktycznych uwag Pani Małgorzaty Staniak-Pracz.

1. Książki powszechnie dostępne na rynku, dostosowane przy wykorzystaniu znaków PCS:


1.1. "Co robi Mysia?" Książka dostosowana dla dzieci posługujących się PCS-ami. Nie trzeba umieć czytać, choć są napisy na znakach graficznych (PCS-ach ). By przeczytać treść trzeba wskazywać znaki PCS. Dziecko może czytać samodzielnie lub z rodzicem. Książka uczy budowania prostych zdań, wnioskowania i odpowiadania na pytania.

1.2. "Mysia na placu zabaw". Książka dostosowana dla dzieci posługujących się komunikacją alternatywną. Są słowa, ale też i znaki graficzne - PCS. By przeczytać treść trzeba wskazywać znaki PCS. Książka uczy budowania zdań i rozwija słownik dziecka. Zawiera również zagadki.

2. Książki sensoryczne:


2.1. „To i owo” oraz „Cuda wianki”. Książki wykonane przez mamę i syna uczestnika zespołu wychowawczo-rewalidacyjnego uczęszczającego do Szkół przy FPLzN. Książki zachęcające do oglądania, dotykania i doświadczania. Pobudzające zmysły: wzrok, dotyk, słuch. Proste manipulacje (otwieranie, zamykanie, szukanie, dopasowywanie itp.) zachęcają do sięgania po książki i spędzania z nimi czasu w dowolny i swobodny sposób.

3. Książki dydaktyczne z PCS:


3.1. „Pory roku”. Książka przedstawiająca zmienność pór roku w przyrodzie (drzewo) oraz w życiu codziennym (ubiór). Książka aktywizująca uczestnika do dopasowywania odpowiednich znaków PCS do dotykowych ilustracji. Zawiera zapasowe znaki PCS. 

3.2. „Mała Biedroneczka”. Książka zawierająca wiersz o biedronce w całości opisany symbolami PCS. Tekst książki można samodzielnie ułożyć lub uzupełniać wybrane słowa. W książce występują ruchome elementy (kropki, biedronki, znaki), które aktywizują dodatkowo uczestnika czytania. Książka mieści w sobie zapasowe znaki, postacie biedronki/dziadka oraz tekst wiersza pisany czarnodrukiem.

3.3. „Kolory”. Książka utrwalająca wiedzę o kolorach podstawowych i pochodnych. Zawiera symbole PCS kolorów, które na każdej stronie można dopasowywać do różnych elementów, które otaczają nas w codziennym życiu (przyroda, zwierzęta, przedmioty itp.). Zawiera zapasowe znaki oraz tarcze kolorów. 

3.4. „Razem”. Jest to zbiór opowiadań napisanych przez uczniów i ich rodziców ze Szkół przy FPLzN. Oprócz tekstu znajdują się symbole PCS i piktogramy pozwalające użytkownikom AAC na uczestniczenie we wspólnym czytaniu.

4. Adaptacje i tłumaczenia klasyki literatury polskiej i światowej:


4.1 „Warzywa” Julian Tuwim. Książka wykonana na podstawie znanego wiersza Juliana Tuwima. Na każdej stronie książki uczestnik czytania ma możliwość wybierania/układania warzyw występujących w wierszu. Ruchome elementy, czyli warzywa, zostały ręcznie uszyte przez uczniów i nauczycieli Szkół przy FPLzN.


4.2. Książki wydane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Lublinie. 


4.3. „Latawiec”. Jest to adaptacja wiersza „Latawiec” zawierająca znaki PCS i piktogramy pozwalające użytkownikowi AAC uczestniczenie we wspólnym czytaniu. Wiersz jest również ilustrowany zdjęciami z zajęć o latawcu.

5. Książki religijne: 


5.1. „Spotykam Jezusa”. Książka przygotowana dla uczniów przed Pierwszą Komunią świętą. Zawiera ilustracje i podpisy, a także znaki komunikacji alternatywnej. Część znaków jest mobilna. Książka może służyć do pracy w szkole i w domu, a także być „książeczką do nabożeństwa”. Wykorzystano symbole PCS i piktogramy. Autorem ilustracji jest Marcin Bucyk. 

5.2. „Msza Święta”. Książka przybliżająca tematykę mszy św. Powstała jako odpowiedź na potrzeby uczniów naszej szkoły. Książka zawiera ilustracje, podpisy oraz znaki komunikacji alternatywnej. Jest podręcznikiem w szkole, a przewodnikiem w kościele. Wykorzystano symbole PCS i piktogramy. Autorem ilustracji jest Marcin Bucyk.

Zapraszamy na wystawę!

Komentarze

 1. Zachęciliście Państwo bardzo do odwiedzenia wystawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszamy do odwiedzin, ta część ekspozycji jest tylko do końca miesiąca

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa inicjatywa dająca unikalną szansę spojrzenia na świat oczami dzieci z niepełnosprawnościami. Dziękuję za taką możliwość:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na konieczność istnienia "specjalnych" książek. Nie są one powszechnie dostępne!

   Usuń
 3. Piękna inicjatywa! Można je wypożyczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezentowanie książki są wypożyczone przez nas ze Szkół prowadzonych przez Fundację Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami w Warszawie. Myślę, że udostępni je ona zainteresowanym. Mamy też kontakty z innymi szkołami robiącymi takie książki np. dla dzieci z autyzmem.

   Usuń
 4. Brawo, trzymajcie tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz