Wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej na Gocławskiej: Gąsocin przygotowuje się do konkursu WWK


Nasza propozycja na ferie: inspirująca wystawa "Jak Gąsocin przygotowuje się do Konkursu Wydajemy Własną Książkę". Zapraszamy do zwiedzania wystawy w czytelni na antresoli, lektury oraz pisania własnych książek na konkurs Wydajemy Własną Książkę.
Za szczegółowy opis przygotowań do konkursu dziękujemy Pani Monice Iwańskiej ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Milewskiego w Gąsocinie.
Odkrywamy tajemnice przeszłości

Klasy II i III 20 września 2018r. pod opieką wychowawców, nauczyciela biblioteki, pedagoga i rodziców odwiedziły Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Uczniowie wzięli udział w lekcji „Początki państwa polskiego” oraz warsztatach „W średniowiecznym skryptorium”. Historia Polski przedstawiona w oparciu o eksponaty muzealne i tablice interaktywne spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania skierowane do prowadzących zajęcia. Podobną ciekawość, a także kreatywność rozbudziły warsztaty polegające na samodzielnym wykonaniu inicjału imienia. Wzorem były średniowieczne księgi pisane i ozdabiane przez mnichów. Wystawę prac uczniów można obejrzeć na tablicy biblioteki szkolnej przy ulicy Szkolnej 1.
Wycieczka była zorganizowana w ramach przygotowań do konkursu „Wydajemy Własną Książkę”.



Kaligrafia, czyli co widzieliśmy i robiliśmy w Wilanowie

Dzień 12 października 2018r. okazał się być wyjątkowy nie tylko ze względu na piękną, słoneczną aurę, ale przede wszystkim z powodu mocy wydarzeń i przeżyć podczas wycieczki do Muzeum Pałacu w Wilanowie. Doświadczyli ich uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami i rodzicami oraz nauczycielką biblioteki, która była organizatorką wycieczki. Już u bram Pałacu powitał wszystkich pan kaligraf ubrany w żupan z epoki króla Jana III Sobieskiego. On to właśnie wprowadził uczniów w tajniki pięknego pisma, czyli kaligrafii. Okazało się, że wymaga ono długotrwałych i żmudnych ćwiczeń, aby efekt był zadowalający.
Oprócz „Lekcji kaligrafii” uczestnicy wycieczki wzięli również udział w zajęciach „Z wizytą u króla”, dzięki którym mogli zobaczyć, jak wyglądała codzienność króla w pałacu oraz dowiedzieć się wielu informacji dotyczących życia pary królewskiej i ich dzieci. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał książeczkę zawierającą rebusy, zagadki i krzyżówki, dzięki której wiadomości przyswojone na wycieczce zostaną powtórzone i utrwalone.
https://spgasocin.edupage.org/#gallery/271

Wycieczka do Muzeum Azji i Pacyfiku

7 listopada 2018r. uczniowie klasy II i III odwiedzili Muzeum Azji i Pacyfiku. Pod opieką wychowawczyń – pani Bożeny Rutkowskiej i pani Ewy Matusiak oraz nauczycielki biblioteki pani Moniki Iwańskiej i rodzica pani Magdaleny Wesołowskiej wzięli udział w zajęciach pt. „Od piktogramów do alfabetu – Historia pisma” oraz „Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy     i gry Azji”.
Na pierwszych warsztatach uczniowie dowiedzieli się, jak porozumiewali się ludzie w prehistorii, jak kształtowało się pismo i czym się różni alfabet od logogramów. Na koniec wszyscy zamienili się w mezopotamskich skrybów i wykonali napis w piśmie klinowym.
Kolejne zajęcia poświęcone były grom i zabawom, które stanowią bogatą spuściznę dziedzictwa kulturowego Azji i są świadectwem nieustannego przenikania się kultur, a ślady ich wędrówki można odnaleźć w starożytnych malowidłach czy rzeźbach, a także w naszym najbliższym otoczeniu. Uczniowie mieli możliwość praktycznego zapoznania się z takimi grami jak: otedama – gra japońska polegająca na podrzucaniu woreczków, kendama – japońska gra zręcznościowa (podrzucanie drewnianej kulki na talerzyki) oraz azjatycka piłka – sepak takraw, kręcenie bączkami  i magiczny sznurek.

Warsztaty edukacyjno-edytorskie

Uczniowie klas II i III 16 listopada 2018r. wzięli udział w warsztatach edukacyjno-edytorskich przeprowadzonych przez pana Roberta Miszczuka – twórcę konkursu „Wydajemy Własną Książkę”, a jednocześnie pracownika Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie.
Najważniejszym punktem zajęć była możliwość dokładnego zapoznania się uczniów z książkami zrobionymi przez ich koleżanki i kolegów z innych szkół w poprzednich edycjach konkursu. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali różnorodne przykłady książek w kształcie zwierząt, roślin a także te trójwymiarowe czy pełne ozdób, którymi udekorowano okładki i strony. Na zakończenie uczniowie podzieleni na grupy tworzyli przykładowe strony tytułowe ze szczególnym zwróceniem uwagi na elementy, jakie te strony muszą zawierać. W nagrodę wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali od pana Miszczuka upominki w postaci zakładek i ołówków z logo konkursu.



Zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie

20 listopada 2018r. klasa II wybrała się pod opieką wychowawczyni pani Bożeny Rutkowskiej i nauczyciela bibliotekarza pani Moniki Iwańskiej do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie, gdzie uczestniczyła w kolejnych zajęciach edytorskich. Tym razem uczniowie mieli okazję obejrzeć krótkie filmy instruktażowe dotyczące wydania książki oraz poznali nową formę książki – lapbooka, czyli książkę na kolanach. Dzieci chętnie stworzyły okładkę w postaci zamykanej teczki oraz małą książeczkę, którą wkleiły do środka.  Zajęcia prowadziła pani Mirosława Lewandowska – bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z drugim pracownikiem Biblioteki i opiekunami grupy – wychowawczynią klasy i szkolną bibliotekarką.


Przygotowań ciąg dalszy…

7 grudnia 2018r. naszą szkołę odwiedziła pani Mirosława Lewandowska-Wołosz - Bibliotekarz Oddziału Zbiorów Regionalnych i Naukowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Wizyta ta była związana z przygotowaniami do konkursu „Wydajemy Własną Książkę”. Pani Mirosława przeprowadziła zajęcia z edycji książki w klasie III. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z elementami budowy książki oraz stworzyć własnego lapbooka, który można wykorzystać przy pisaniu książki.

Materiał przygotowała: Monika Iwańska

Komentarze

  1. Bardzo ambitny program i fachowe przygotowanie. Olbrzymie gratulacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak widać efekty też nie byle jakie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla zainteresowanych - Ciekawa relacja z przygotowań do Konkursu WWK A znajduje się również na stronie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 10 z Warszawy. Opublikowana 10 kwietnia 2018 r , znajdująca się w Archiwum wydarzeń szkolnych pt Wydajemy Własną Książkę 2018

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz