W Sochaczewie dzieci książki piszą

Wkrótce, bo 10 maja br,  poznamy zwycięzców kolejnej, trzynastej edycji powiatowego konkursu „Wydajemy własną książkę”,  adresowanego do dzieci i młodzieży wszystkich typów szkół z Sochaczewa i okolic. Pomysł zorganizowania konkursu został przejęty z Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” w Warszawie. To tam zrodziła się prawie 25. lat temu koncepcja tworzenia książek przez dzieci. Pionierem był Robert Miszczuk, ówczesny dyrektor Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie i nauczycielka MDK-u Maria Podlasiecka. Konkurs z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. W wielu miejscach w Polsce dzieci piszą książki na interesujące je tematy. Są to opowiadania, powieści, albumy, tomiki wierszy, przewodniki, pamiętniki, komiksy, listy itd. Swego czasu najpiękniejsze książki eksponowane były na Targach Książki w Warszawie. 


Cele, które przyświecają konkursowi, organizowanemu przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie, to obok promocji czytelnictwa, krzewienia kultury czytelniczej i wrażliwości artystycznej, poznanie historii, obyczajów i zabytków najbliższej okolicy. Przez dwanaście kolejnych lat powstały książki na temat: Zabytki mojego regionu, Mój dom, moja rodzina, Tradycje kulinarne mojej rodziny, Własna propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej śladami historii po najbliższej okolicy, Gdybym był burmistrzem…, Moja miejscowość/ moja ulica jej historia i codzienność, Żelazowa Wola w słowie i obiektywie. Fotograficzne i literackie impresje. Moja szkoła….,  W co się bawić? Zabawy na moim podwórku wczoraj i dziś. 


W tym roku organizatorzy liczą na równie ciekawe, jak w poprzednich edycjach prace, dotyczące miejsc, zdarzeń, wyjątkowych ludzi, tradycji, produktów i innych, które wyróżniają sochaczewski region od pozostałych. Obliguje do tego temat tej edycji Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Sochaczewski konkurs na przestrzeni lat ewaluował. Na początku autorem książki mogło być kilka osób. Zdarzyło się, że jedną tworzyła nawet cała klasa. Obecnie może być tylko jeden twórca. Z biegiem lat ograniczono też format. Maksymalny to A4 i 40 stron objętości. Swego czasu punktowana była pomysłowość niekonwencjonalne formy edytorskie, jak książki-zabawki. Po edycji związanej z Żelazową Wolą, kiedy wpłynęło mnóstwo „fortepianów”, pomysłodawcy odeszli od tego sposobu realizacji. 


Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród zawsze odbywa się w maju podczas obchodów Tygodnia Bibliotek, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 2004 roku. Akcja Tygodnia Bibliotek ma na celu umacnianie rangi bibliotek i prestiżu zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej, upowszechnianiu kultury, promocję czytelnictwa, a także integrację społeczności lokalnych.
Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszy zawsze spotkanie autorskie. Uczestnicy konkursu mają niepowtarzalną okazję poznania tajników warsztatu pisarskiego. I tak gościliśmy, Stefana Potockiego, Mariolę Pryzwan i lokalnych twórców: Grzegorza Aleksandra Turczyka, Bogusława Kwiatkowskiego, Wandę i Bronisława Ligasów,  Agnieszkę Olszanowską, Marcina Prengowskiego, Wandę Dragan. W tym roku imprezę uświetni Marek Orzechowski.


Od lat naszą inicjatywę wspierały władze miasta.  Do dziś burmistrz Sochaczewa pełni honorowy patronat nad konkursem. Udostępnia miejsce na podsumowanie międzyszkolnych eliminacji. Jest głównym sponsorem nagród. Lokalny tygodnik Ziemia Sochaczewska niemalże od początku jest partnerem medialnym. Konkurs wrósł w tradycje Biblioteki i społeczności lokalnej. Nie byłoby tak, gdyby nie wsparcie lokalnych władz, miejskich instytucji i przyjaciół Biblioteki, za co jestem im bardzo wdzięczna.
Elżbieta Szczypińska

Komentarze

Prześlij komentarz