Prawie ćwierć wieku Wydajemy własną książkę

Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie już od 13 lat inspiruje młodzież ze szkół powiatu sochaczewskiego do podejmowania próby samodzielnej twórczości literackiej.
Służy temu konkurs Wydajemy własną książkę.

 
Wydaje się jakby to było wczoraj, a minęło kolejnych kilka lat od jubileuszu 20-lecia konkursu Wydajemy własną książkę. W przyszłym roku minie ćwierć wieku od pierwszych kroków na tej scenie. Warszawski „Muranów”i biblioteka pedagogiczna byli prekursorami, w ślad za nimi ruszył  Sochaczew, Błonie, Nowy Dwór i wiele innych miast w Polsce. W 2003 roku skorzystaliśmy z doświadczeń „Muranowa” i z ostrożnością, ale i nadzieją na zainteresowanie, skierowałyśmy konkurs do uczniów wszystkich typów szkół z naszego powiatu.
Chcąc pokazać dziesięcioletni dorobek konkursu z powiatu sochaczewskiego, zorganizowaliśmy spotkanie dla miłośników książek i przyjaciół Biblioteki. W  październiku 2013 r. w Kramnicach Miejskich miała miejsce  uroczystość, podczas której na ręce dyrektorów sześciu placówek, trzech miejskich i trzech z terenu Sochaczewa i okolic, wręczono odznaczenia i podziękowania skierowane do nauczycieli, wychowawców i uczniów. To te szkoły były z nami niemalże od początku naszego konkursu, to z nich mieliśmy najwięcej uczestników i co ważne - najwięcej laureatów - mówiła podczas gali kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie im. KEN Filii w Sochaczewie Elżbieta Szczypińska. I dalej: W tym roku przypada 20. rocznica zainicjowania konkursu wojewódzkiego i 10 rocznica powiatowego, organizowanego przez sochaczewską filię. Z tej okazji wybito pamiątkowe medale.


Wojewódzkie obchody miały miejsce w maju 2013 roku w Młodzieżowym Domu Kultury „Muranów” w Warszawie, tam gdzie zrodził się pomysł tworzenia książek przez dzieci. To Robert Miszczuk, ówczesny dyrektor PBW, ogłosił po raz pierwszy konkurs, który z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Cele, które mu przyświecają to przede wszystkim promocja czytelnictwa, krzewienie kultury czytelniczej i wrażliwości artystycznej. W sochaczewskich edycjach dodatkowo stawialiśmy na poznanie historii, obyczajów i zabytków najbliższej okolicy. Przez dziewięć kolejnych lat powstały książki na temat zabytków, tradycji, zasłużonych mieszkańców, historii miejscowości, szkół, regionalnych produktów.
Do chwili obecnej wpłynęło, łącznie ze wszystkich trzynastu edycji, z tegoroczną 512 książek 595 autorów. Najwięcej, bo 74 książki wpłynęły na 4. edycję „Mój dom, moja rodzina” ogłoszoną w 2006 roku. Każda książka była/jest inna, niepowtarzalna. Co roku młodzież zaskakuje pomysłowością, zarówno w zakresie interpretacji tematu, jak i edycji. Były książki w kształcie zwoju, plecaka, fortepianu, tortu, były powieści, tomiki poezji, opowiadania, przewodniki, albumy. Nadesłane prace zawsze oceniane są pod względem:  zgodności z tematem konkursu, literackim, plastycznym, edytorskim i oczywiście z podziałem na kategorie wiekowe. Pomagają w ich ocenie również plastycy.Staramy się, żeby proponowane tematy dotyczyły spraw bliskich uczestników, a jednocześnie kształtowały więzi z miejscem, w którym żyją. Liczymy, że nie zabraknie chętnych do udziału w konkursie w następnych latach, a nam organizatorom pomysłów na kolejne edycje.
 
Elżbieta Szczypińska


Odznaczeni dyrektorzy i szkoły:
1.    Ewa Malinowska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusz Korczaka w Sochaczewie,
2.    Małgorzata Gorgis Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie,
3.    Teresa Zawisza-Chlebowska Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi  im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie,
4.    Anna Kornacka Szkoła Podstawowa im. I Armii Wojska Polskiego w Giżycach,
5.    Ewa Ryfa Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Iłowie,
6.    Jan Kraśniewski Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowie.

Komentarze

 1. Witam!
  Wyliczając tematy konkursu "Wydajemy własną książkę" pominęłam tytuły
  dwóch pierwszych edycji. Były ogólne: "Wydajemy własną książkę o
  tematyce ekologicznej" , "Wydajemy własną książkę o tematyce
  regionalnej". Dopiero trzecia miała uszczegółowiony temat. W wykazie nie
  znalazła się jeszcze jedna edycja, o której zapomniałam. To była 11. z
  kolei "Powiat sochaczewski jakiego nie znamy - flora i fauna mojej
  okolicy".
  E. Szczypińska

  OdpowiedzUsuń
 2. Porównaj też tekst z hasłem na Wikiprdii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydajemy_w%C5%82asn%C4%85_ksi%C4%85%C5%BCk%C4%99

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz