Gorący tydzień w Bibliotece Pedagogicznej w Sochaczewie

Działo się, och działo w tym tygodniu w naszej Bibliotece!!!
W Sochaczewie wielki finał XIII edycji Konkursu.
Zapraszamy do wysłuchania relacji z imprezy w Radiu Sochaczew: Roztrzygnięcie konkursu Wydajemy własną książkę oraz do lektury  relacji z  tego wydarzenia, za której napisanie gorąco dziekujemy Kierownik Filii Sochaczew, Pani Elżbiecie Szczypińskiej.

Trzynastka dla trzynastki
W środku obchodów Tygodnia Bibliotek, 10 maja, podsumowano XIII edycję powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę. Cudze chwalicie, swego nie znacie zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie. Okazała się szczęśliwa dla trzynastu uczestników. 


Biblioteka. Oczywiście! to tegoroczne hasło obchodów Tygodnia Bibliotek, programu promocji czytelnictwa i bibliotek, zainicjowanego kilkanaście lat temu przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Co roku, od 8 do 15 maja, pracownicy bibliotek w całej Polsce prześcigają się w organizowaniu imprez czytelniczych, mających na celu zwrócenie uwagi na walory czytania książek i dotarcia ze swoją ofertą do szerszego kręgu społeczeństwa. Bibliotekarzom zależy, aby ich placówki stały się instytucjami na trwałe wpisanymi w pejzaż miasta, czy wsi. Na przestrzeni ostatnich lat wzbogaciła się ich oferta. To nie są już tylko miejsca, gdzie można poczytać, porozmawiać o książkach, wyszukać potrzebną informację, czy poznać nowe technologie komunikacyjne i informacyjne. Obecnie biblioteki mają jeszcze wiele innych zadań. Można w nich rozwijać swoje pasje, śpiewać, rysować, obejrzeć film, przedstawienie, wystawę, nauczyć się języków obcych, filcowania, pisania ikon itp. 


Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie od początku, czyli 2003 r., aktywnie włącza się w obchody Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne były okazją do podsumowania XIII edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę. Tym razem pod hasłem: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Imprezę uświetniło spotkanie autorskie z Markiem Orzechowskim.
Patronat honorowy nad konkursem Wydajemy własną książkę objął Burmistrz Miasta Sochaczew pan Piotr Osiecki, patronat medialny Tygodnik Ziemia Sochaczewska
Prace tegorocznej edycji w założeniach miały dotyczyć miejsc, zdarzeń, wyjątkowych ludzi, produktów i innych, które wyróżniają sochaczewski region od pozostałych. Jury w składzie: Jolanta Śmielak-Sosnowska, Anna Simczuk, Aneta Stępień, Mariola Woźnicka i Elżbieta Szczypińska, doceniło oryginalność w ujęciu tematu, pomysł na książkę. Najbardziej podobały się prace dotyczące jednego regionalnego symbolu, czegoś, co faktycznie odróżnia nasz teren od innych i o czym nikt w 12. poprzednich edycjach nie pisał, a przecież wszystkie dotyczyły naszej małej ojczyzny. Wysoko punktowana była samodzielność oraz dbałość o piękno języka ojczystego i poprawność ortograficzną. Doceniono własne zdjęcia i ilustracje. Przeważały opowiadania, gdzie narratorem najczęściej byli autorzy, choć zdarzyło się, że o walorach miejscowości opowiadał bocian, czy kot. Większość książek zachowała tradycyjną formę. Wyróżnione prace zaskakują wyglądem, treścią i pomysłowością.
Komisja zwróciła uwagę na monografię zespołu muzycznego z Iłowa „Teraz my”.  We wstępie autor napisał: „(…)podziwiamy artystów z radia czy telewizji, nie zauważając, że obok nas są prawdziwe gwiazdy. Często nie doceniamy tego co mamy (…)” i o to właśnie organizatorom chodziło. Inna wyróżniająca się na tle innych, nagrodzona praca, opowiada o  polskim tygrysie zamieszkującym znajdującą się nieopodal Puszczę Kampinoską. Tu nawet okładka książki jest przemyślana i wskazuje na mieszkańca lasu. Komisji podobała się też historia zapomnianego dworu w Gradowie, książka o rezerwacie Uroczysko Rzepki, praca gimnazjalistki napisana wierszem, a zachwalająca uroki naszej ziemi i tradycji, przewodnik dla dzieci z mapą ciekawych miejsc w Teresinie, bogato ilustrowany, z dużą ilością zdjęć i niemałą dawką humoru. Na końcu jednej z prac zostały wymieniono kilkanaście imprez promujących powiat sochaczewski, w tym rajdy rowerowe, spływy, rekonstrukcje historyczne.


    Każda z wyróżnionych prac jest wyjątkowa, podkreśla walory danego miejsca, bogactwem treści zachęca do poznania lub odwiedzenia go. Jakże pasują tu słowa polskiego bajkopisarza i pedagoga żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku Stanisława Jachowicza, które są nadal aktualne,  „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”.


Spośród nadesłanych prac komisja wybrała najlepsze w trzech kategoriach:

Szkoły podstawowe – klasy 1-3

1.Miejsce
Lena Figut - SP 4 Sochaczew kl. III b „Tygrys za rogiem”
 2. Miejsce
Kinga Kowalczyk – SP Teresin kl. III c „Co w Teresinie piszczy – przewodnik dla dzieci i nie tylko”
3. Miejsce
Przemysław Wróblewski – SP Kozłów Biskupi kl. II a „Spacerkiem po Sochaczewie i okolicach”
Alicja Werle – SP Teresin kl. III c „Przygody Bartka i Tomka”

Wyróżnienia:
Natalia Drabińska - SP Giżyce kl. III „Poznaj rezerwat Uroczysko Rzepki”
Agnieszka Piątkowska - SP Giżyce kl. III „Nadwiślańska ostoja ptactwa”

 Szkoły podstawowe – klasy 4-6

1.Miejsce
Kacper Kuźmiński – SP w Iłowie kl. VI b „Teraz my”
2.Miejsce
Jakub Jaworski – SP Kurdwanów kl. IV „Zapomniane dwory. Dwór w Gradowie”
Marta Górecka – SP w Kapturach kl. VI  „Bocian prawdę ci powie”
3.Miejsce
Agata Bylicka – SP nr 4 kl. V „Czytaj wędruj podziwiaj”
Fabian Piątkowski – SP Giżyce kl. V „Giżyce w zabytkowej szacie”
 Gimnazja
1.Miejsce
Katarzyna Majorek – Gim. Nr 1 kl. II c „Spacerkiem po Sochaczewie”
Klaudia Wójcicka – Gim. Nr 2 kl. II c „Cudze chwalicie swego nie znacie”
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Sochaczewa pana Piotra Osieckiego, karnety na basen od dyrekcji MOSIR-u lub karnety do Kina Mazowsze podarowane przez p. Zbigniewa Magdziarza.
Gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu Wydajemy własną książkę.
Elżbieta Szczypińska

Komentarze